W czerwcu 2015 roku Financial Times pisał, że Gdańsk stał się jednym z najlepszych miast świata dla outsourcingu i branży BPO. Styczeń 2017 potwierdza tę tezę.

Według specjalistów branży najistotniejszym czynnikiem dla firm modernizujących swój model biznesowy i tworzących pierwsze, lub kolejne centrum operacyjne jest utrzymanie najwyższego poziomu świadczonych usług i dostarczanych produktów. Jest to kluczowe dla zachowania konkurencyjności na szybko globalizującym się rynku.  Przewagą Polski na mapie najlepszych lokalizacji dla tego sektora jest możliwość płynnego skonsolidowania tu nawet najtrudniejszych operacji, przy zachowaniu skuteczności biznesowej. Umożliwia to bliskość kulturowa z rynkami europejskimi, dostępność wykształconych kadr ze znajomością wielu języków obcych. Obecnie to właśnie Trójmiasto (z Gdańskiem na czele) uważane jest za najdynamiczniej rozwijającą się lokalizację dla podobnych procesów w kraju.

Według raportu przygotowanego przez ABSL (Stowarzyszenie Liderów Sektora usług Biznesowych) w Polsce działało w 2016 roku 936 centrów usług wspólnych w których pracowało 212 tys. Polaków[1]. Choć na mapie Polski dominuje Kraków, gdzie zatrudnionych jest ponad 50 tys. osób, to dynamicznie rozwijają się takie ośrodki jak Łódź, Warszawa, Wrocław oraz właśnie Trójmiasto, które dzięki kombinacji lokalnych i globalnych trendów ma obecnie czwarte miejsce pośród najatrakcyjniejszych lokalizacji w Polsce.

Myśleć dla światowych gigantów

Według raportu przygotowanego przez Invest in Pomerania już w tej chwili na Pomorzu działa 118 firm świadczących usługi z sektora BSS, z czego przeważająca część (dokładnie 69) świadczy usługi w zakresie IT.

– Branża BSS w Trójmieście wciąż rozwija się bardzo dynamicznie – tłumaczy Marcin Grzegory, wicedyrektor Invest in Pomerania – Zaufanie takich gigantów, jak Intel czy Thomson Reuters, jest doskonałym dowodem, że Pomorze ma ogromny potencjał nawet dla największych graczy, jednakże środowisko biznesowe jest przyjazne dla inwestycji każdej wielkości. Obraz uzupełnia rynek pracownika, który dysponuje jeszcze dużymi zasobami, a dzięki bardzo popularnej wysokiej jakości życia nad morzem, od lat wciąż rośnie.

Pośród inwestorów można rozróżnić inwestycje reprezentujące różne trendy. Pośród dominujących dostarczycieli usług IT wspomnieć wypada: SII, Luxoft, Epam czy Ciklum, ale ciekawostką są np. Lufthansa Systems czy Jeppesen (Boeing) dostarczający np.. oprogramowanie awioniki lotniczej. Cieszy także rosnąca ilość światowych centrów Badań i Rozwoju zlokalizowanych w Trójmieście. Rozwijane są tam technologie takich firm jak Intel czy Nordea Bank, z kolei Amazon tworzy i doskonali w Gdańsku m.in. syntezatory pisma na mowę.

– Dostępność dobrze wyszkolonej kadry jest silnym wabikiem Pomorza na światowej mapie Outsourcingu – komentuje Bartosz Hojnacki Konsultant IT z firmy Spring Professional – Obecność uczelni wyższych takich jak Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych daje możliwość przebranżowienia się lub zyskania kompetencji technicznych zarówno poprzez studia dzienne, jak i podyplomowe. Odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników IT się kursy programowania nastawione na rozwój praktycznych umiejętności.

Obecnie w Trójmieście swoje centra rozwoju ma 7 firm, z czego tylko jedna Polska.

Raport wskazuje także, że 28 firm zdecydowało, by utworzyć na terenie Gdańska, Sopotu lub Gdyni swoje centra usług wspólnych. Wśród największych marek wymienić można globalnych liderów takich jak Bayer, Staples, Thyssen Krupp, czy Sony Pictures Entertainment. Centra te wzrastają na wzór popularnego ostatnio modelu GBS (Global Business Services) czyli obsługują kilka grup procesów. Wśród tych ostatnich najpopularniejsze są oczywiście Finanse i Księgowość, HR, Obsługa Klienta czy rozmaite nurty IT. Coraz częściej zdarzają się jednakże nowe funkcje takie jak: Procurement, zarządzanie nieruchomościami czy outsourcing prawny- LPO.)

Lokalizacja nadmorska czyni Trójmiasto również idealną siedzibą dla projektów związanych z branżami morskimi, transportem i logistyką takich jak SSC przewoźników kontenerowych MOL, Unifeeder, United Arab Shipping Company czy APL, a także czołowego towarzystwa certyfikacji i klasyfikacji morskiej, norweskiego DNV-GL.

Zupełnie inną grupą są firmy które prowadzą tu jakąś formę swojego core business, czyli działalności głównej. Do najciekawszych i najbardziej zaawansowanych procesów finansowych należą obsługiwane przez State Street Bank (bankowość inwestycyjna, fundusze hedgingowe), lub Thomson Reuters czy PwC, które w Trójmieście świadczą usługi z zakresu KYC (Know Your Customer- zapobieganie przestępstwom finansowym).

Również Polacy dostrzegli potencjał tego rynku – spośród 15 firm z sektora BPO 6 jest polskich. Wśród pozostałych wymienić można globalnych potentatów: Wipro, Transcom oraz WNS Global Services. Warto również zwrócić uwagę na centra oferujące bardzo popularny ostatnio outsourcing usług rekrutacyjnych (RPO):  Alexander Mann Solutions i Manpower Group Solutions.

Cały świat w Gdańsku

Liczebnie oraz wielkościowo dominują projekty z USA, jednak bardzo silna jest obecność firm z krajów nordyckich. Chociaż są mniejsze niż giganci zza oceanu, po zsumowaniu ilości projektów byłyby liderami zestawienia. Po raz kolejny przyczyna leży w dostępie do wykwalifikowanej kadry. Uniwersytet Gdański jest jedną z czterech uczelni w Polsce, gdzie można ukończyć Skandynawistykę i nauczyć się takich języków jak Szwedzki czy Norweski.

– W sektorze BPO/SSC jest to szczególnie ważne ze względu na konieczność prowadzenia międzynarodowych projektów. Często poszukujemy kandydatów ze znajomością przynajmniej dwóch języków obcych. Odpowiedzią na tą potrzebę jest oferta edukacyjna naszych uczelni wyższych – mówi Agnieszka Michasik Konsultant Finance Spring Professional- Nasi Klienci z krajów skandynawskich doceniają jedną z niewielu w Polsce ofertę edukacyjną uwzględniającą języki naszych inwestorów.

Dowodem zaufania i kontynuacji tradycyjnych kontaktów biznesowych Trójmiasta z krajami nordyckimi są inwestycje czołowych w tych krajach brandów jak Arla Foods, Kemira, Schibsted Tech, Metsa Group czy Nordea.

Konkurować środowiskiem pracy

Przewagą konkurencyjną Trójmiasta jest także położenie geograficzne, doceniane zarówno w kraju, przez potencjalnych pracowników centrum outsourcingu, jak i za granicą, wśród klientów.

– Mieszkaniec trójmiasta codziennie ma do dyspozycji Szybką Kolejkę Miejska, Pomorską Kolej Metropolitalną, sieć autobusów i tramwajów.  Port lotniczy w Gdańsku umożliwia naszym klientom z sektora BPO/SSC szkolenie pracowników w centralach firm a kadrze managerskiej sprawne zarządzanie procesami na całym świecie – tłumaczy Marzena Miler-Kosewska Manager Spring Professional. Podkreśla jednocześnie rosnącą rolę środowiska naturalnego i komfortu pracy, który przyciąga kolejnych pracowników i specjalistów do Trójmiasta. – Często widzimy pracowników podczas przerwy w pracy uprawiających jogging lub odpoczynek na  trawie na licznych terenach zielonych. Warto wskazać  w tym miejscu na rozbudowaną sieć rowerową łączącą trójmiasto w jedno miasto łącząc aktywność na świeżym powietrzu z przebywaniem blisko natury – mówi. – Nasi partnerzy często już na poziomie ogłoszeń rekrutacyjnych podkreślają „biurko z widokiem na morze” jako wartość dodaną pracy.

Może to mieć szczególne znaczenie w związku z rosnącym problemem, jakim jest smog w Warszawie czy Krakowie – Faktycznie, widzimy wzrost ilości aplikacji przesyłanych przez kandydatów z województwa Małopolskiego – komentuje Magdalena Stępnik Konsultant Sales&Marekting Spring Professional.

Na korzyść Trójmiasta działa także dobra dostępność nowoczesnych powierzchni biurowych, wybudowanych według najnowszych standardów, także tych dotyczących ilości zieleni w przestrzeni do pracy.

Dobre perspektywy na przyszłość

Już w tej chwili wiadomo, że sektor BSS będzie się dalej rozwijał. Firmy są w fazie wzrostu a częstokroć przekraczają nawet pierwotnie założone ilości zatrudnionych.

– Z naszego punktu widzenia kluczowe jest świadome podejście do potrzeb rynku i adresowanie potrzeb w sposób stanowczy, najlepiej z wyprzedzeniem- dodaje Marcin Grzegory, wicedyrektor Invest in Pomerania- Obecnie wspólne wysiłki członków inicjatywy Invest in Pomerania i naszych partnerów biznesowych, skupione są na promocji sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (BSS) jako znakomitej szansy na karierę zarówno dla osób młodych, szukających szans na rozwój, jak również tych szukających możliwości zmiany ścieżki zawodowej. Dla tych ostatnich organizujemy z naszymi partnerami akademickimi i firmami sektora BSS liczne szkolenia umożliwiające przekwalifikowanie się i dopasowanie do oczekiwań rynku pracy w tym sektorze.

– Śmiało można powiedzieć, że sukces przyciąga  kolejnych inwestorów. Przedsiębiorstwa z tego sektora przechodzą na kolejne poziomy zaawansowania przekazywanych procesów. Rośnie otwartość na oddelegowywanie kolejnych obszarów w ramach jednej firmy do działalności outsourcingowej w Polsce – mówi Marzena Miler-Kosewska Manager Spring Professional – Na tym etapie jesteśmy w stanie zapewnić obsługę nawet najtrudniejszych procesów przy wciąż bardzo konkurencyjnych kosztach   – podsumowuje ekspertka.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.