Najnowszy raport płacowy opracowany przez Spring Professional wskazuje, że rynek pracownika zapanował w niemal wszystkich branżach, choć najmocniej odczuwalny jest w IT i nowych technologiach.

– Rynek pracownika w Polsce jest faktem. Już przy wskaźniku na poziomie 10,3 proc. pojawiała się presja na podwyżkę płac. Przy bezrobociu na poziomie 8,2 procent, najniższym od ćwierćwiecza, ta presja jest coraz silniejsza, a rynek pracy jest głody specjalistów – tłumaczy Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.

Najnowszy raport na temat wynagrodzeń opublikowany przez Spring Professional pozwala całościowo spojrzeć na rynek pracy oraz zbadać długofalowe trendy wpływające na jego kondycję. W publikacji eksperci zbadali oraz skomentowali takie branże jak finanse, sprzedaż i marketing, nieruchomości i budownictwo, produkcję, logistykę, farmację oraz branżę IT.

Eksperci Spring Professional są zgodni, że rosną trudności ze znalezieniem kompetentnych pracowników, a rosnące wynagrodzenia powoli przestają wystarczyć, aby przyciągnąć i utrzymać utalentowanych ludzi.

Wojna o talenty. Pieniądze już nie wystarczą

– Już w tej chwili w branży IT wynagrodzenie zaczyna schodzić na dalszy plan, bo wszystkie firmy oferują bardzo wysokie pensje – mówi Bartosz Hojnacki, specjalista ds rekrutacji w IT ze Spring Professional – Czynnikiem coraz częściej decydującym o podjęciu pracy jest możliwość rozwoju, na przykład poprzez pracę przy ciekawym projekcie. Nie bez znaczenia są także bonusy pozapłacowe, takie jak kursy językowe czy dofinansowanie studiów podyplomowych – tłumaczy ekspert.

Podobnie sprawa wygląda w pozostałych branżach, między innymi ze względu na transformację, jaką przechodzą dzięki nowym technologiom.

– Rośnie automatyzacja placówek służby zdrowia, dynamicznie rozwija się także sektor telemedycyny  – wskazuje Ewelina Malko, team leader odpowiedzialna za rekrutację w branży farmaceutycznej – Nasze informacje wskazują, że firmy są skłonne przekraczać budżety aby zawalczyć o kompetentnych kandydatów. Wielu z nich później ma szansę na stanowiska managerskie na międzynarodowym poziomie

Rynek pracownika” dostrzegalny jest także w sektorze logistycznym.

– Zdecydowanie w branży TSL można mówić o rynku pracownika – tłumaczy Piotr Rejnowicz, Consultant odpowiedzialny za rekrutację specjalistów od logistyki – Kandydaci zwracają uwagę na markę firmy, liczą się osobiste preferencje i polecenia od znajomych. Rośnie także znaczenie lokalizacji. Przewagą firmy może być jej położenie, które pozwala zaoszczędzić czas w dojazdach.

Z kolei branża budowlana dynamicznie rozwija się w sektorze prywatnym, cierpi jednak z powodu wyhamowania inwestycji infrastrukturalnych.

– Ze względu na długofalowe trendy, zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Poszukiwani są pracownicy od sprzedawców do inżynierów – mówi Joanna Kowalczyk, team leader w dziale Property and Construction – Wyzwaniem jest znalezienie ludzi z wyspecjalizowaną wiedzą w danym sektorze a coraz częściej należy ich przejąć od konkurencji.

Pracodawcy u progu zmian

Raport zawiera dokładne dane na temat wynagrodzeń w różnych sektorach, wraz z informacjami o najwyższych i najniższych pensjach oraz średniej. W ramach publikacji eksperci podzielili się także swoim doświadczeniem związanym z assessment center oraz rosnacej roli, jaką odgrywa w pozyskiwaniu utalentowanych pracowników.

– Paradoksalnie rynek pracownika jest korzystny także dla pracodawców – komentuje Michał Gołgowski – Brak dostępu do taniej siły roboczej powoduje, że firmy inwestują w nowe technologie oraz utrzymanie tych specjalistów, którzy już dla nich pracują. Jedna i druga inwestycja niebawem się zwróci – podsumowuje ekspert.

Pełną wersję raportu można pobrać ze strony Spring Professional: https://www.dropbox.com/s/e3g5y296j22egqb/Raport_Spring_2017_PL_1_0_8.pdf?dl=0

The Adecco Group w Polsce i na świecie

The Adecco Group, które działa w Polsce od 1994 roku, jest światowym liderem dostarczającym kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz przekształcającym świat pracy dzięki talentowi
i technologii. Każdego roku The Adecco Group zapewnia pracę oraz możliwość rozwoju zawodowego dla ponad 62 tysięcy ludzi w Polsce oraz ponad 700 tysięcy na całym świecie.
The Adecco Group w Polsce reprezentują trzy wyspecjalizowane marki:

 

 

Adecco jest sztandarową marką The Adecco Group oferującą rozwiązania z zakresu pracy tymczasowej, rekrutacji stałych, outsourcingu funkcji zarządzania personelem, onsite, outplacementu, field marketingu, adjust (optymalizacja kosztów personalnych firmy) oraz consultingu HR.

   

Spring Professional to lider profesjonalnych rekrutacji w obszarach Engineering, Finance, Sales & Marketing, Property & Construction, Supply Chain & Logistics, Lifescience oraz IT. Specjalizuje się w rekrutacji ekspertów, kierowników, kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla oraz projektach AC/DC.

  Modis jest globalnym dostawcą usług rekrutacyjnych, outsourcingu personelu
(IT Contracting) oraz usług zarządzanych (Managed Services Provider) dla działów IT różnych sektorów. Obsługuje kilkaset kategorii zatrudnienia w branży IT obejmujących konkretne zestawy umiejętności, języki programowania czy technologie.


Dodatkowych informacji udzielają:

The Adecco Group jest firmą z listy Fortune Global 500 (znajduje się także na liście 500 największych firm
w Polsce dziennika Rzeczpospolita), z siedzibą w Zurychu w Szwajcarii, notowaniami na szwajcarskiej giełdzie SIX (ADEN), z ponad 33 000 pracowników oraz 5100 oddziałami w 60 krajach na całym świecie.

Krzysztof Zajkowski, The Adecco Group, tel.: 691 054 863, krzysztof.zajkowski@adeccogroup.com

Adam Sanocki, Attention Marketing, tel.: 605 561 861, a.sanocki@attentionmarketing.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.